MEB'e Soruyoruz!

Mart 26, 2021 - 14:15
Haziran 1, 2022 - 22:06
 348
MEB'e Soruyoruz!

NE OLDU? “Anne Babalar için Gençlerde Homoseksüelliği Önleme Rehberi” isimli homofobik ifadeler içeren “sözde kitap” Kaknüs Yayınevi tarafından basılıp, D&R tarafından satışa sunuldu. D&R ve Kaknüs Yayınevi’nin bu tutumu homofobiyi normalleştirip beslemekle kalmıyor, aynı zamanda eşcinselliği patolojik bir olgu ve önlenmesi gereken hastalıklı bir durum olarak konumluyor. NE DÜŞÜNÜYORUZ? Unutulmamalıdır ki; cinsel yönelim, önlenmesi ya da tedavi edilmesi gereken bir hastalık veya değiştirilebilir bir tercih değildir! Eşcinsellik bir varoluş biçimidir! Çocukların cinsel yönelimlerini “değiştirmek” anne babanın görevi olmadığı gibi eşcinsel birey dışında herhangi bir ötekiyi de ilgilendirmez. Eşcinsel çocuklar vardır ve ebeveynlerin yapması gereken tek şey eşcinsel çocuğunu desteklemek ve homofobiye karşı korumak olmalıdır. Bu tarz homofobik yayınların desteklenmesi, basılması ve yayılması; doktor/psikoterapist kimliğin kötüye kullanımıyla, eşcinsellerin örselenmesi, bireyin psikolojik sağlıklılığının elinden alınması ve toplumsal homofobinin beslenmesi demektir. Cinsel yönelim, kimliğimizin bir bileşenidir ve olmadığımız bir varoluşa itilmek ancak danışanın istismarı demektir. Acilen önlenmesi gereken, eşcinsellik gibi doğal bir varoluş biçimi değil, homofobinin kendisidir! Zira LGBTİQ+fobik her tutum, LGBTİQ+ bireylere karşı psikolojik sağlıklılığından temel yaşam haklarına kadar geniş bir yelpazede ciddi bir tehdittir ve suçtur! HAREKETE GEÇİN! Birçok bilimsel psikoloji kitabını da basan Kaknüs Yayınevi editör ve yöneticilerine, yayınladıkları kitabın içeriğinin herhangi bir bilimsel değeri olmadığını ve homofobik tutumlarının ne gibi sonuçlar doğurabileceği hakkında fikir sahibi olmaları gerektiğini hatırlatmak istiyoruz! Kaknüs Yayınevi ve D&R’a sesleniyoruz: İntihara itilen LGBTİQ+’ların faili olmaktan vazgeçin! Homofobinin yaygınlaşmasına çanak tutan Kaknüs Yayınevi ve D&R’ı kınıyor, kitabın basım ve satışını durdurarak, özür içeren bir açıklama yapmalarını bekliyoruz.


Van’ın Çatak ilçesinde iki öğretmene, doğum günü kutlamasında birbirlerine sarıldıkları gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma açıldı. Kadın öğretmene maaş kesme ve ilçe dışında bir okulda görevlendirme, erkek öğretmene ise ilçe sınırları dışında bir okula gönderilme cezası verildi.


Erkek ve kadını her alanda birbirinden koparmaya çalışan, kadını sosyal ortamlardan soyutlamayı hedefleyen, erkek ve kadının bir araya geldiği her andan günah ve sapıklık çıkaran cinsiyetçi ve gerici zihniyetin karşısındayız! Yetki sahibi olanların, kendi sözde ahlak kurallarını öne sürerek, sarılmayı cezalandırmasını kabul etmiyoruz!


Laik ve karma eğitim anlayışını benimsemiş bir ülke olarak, iki öğretmenin doğum gününü birbirlerine sarılarak tebrik etmesinde suç teşkil eden unsurun ne olduğunu soruyor, bu öğretmenlere cezai işlemde bulunan yetkililer hakkında derhal işlem başlatılmasını talep ediyoruz! Herkesi #MebeSoruyoruz etiketiyle bu duruma tepki göstermeye çağırıyoruz.