İntihara itilen LGBTİQ+ların faili olmaktan vazgeç Kaknüs!

Mart 25, 2021 - 14:00
Haziran 1, 2022 - 22:08
 375
İntihara itilen LGBTİQ+ların faili olmaktan vazgeç Kaknüs!

NE OLDU? “Anne Babalar için Gençlerde Homoseksüelliği Önleme Rehberi” isimli homofobik ifadeler içeren “sözde kitap” Kaknüs Yayınevi tarafından basılıp, D&R tarafından satışa sunuldu. D&R ve Kaknüs Yayınevi’nin bu tutumu homofobiyi normalleştirip beslemekle kalmıyor, aynı zamanda eşcinselliği patolojik bir olgu ve önlenmesi gereken hastalıklı bir durum olarak konumluyor. NE DÜŞÜNÜYORUZ? Unutulmamalıdır ki; cinsel yönelim, önlenmesi ya da tedavi edilmesi gereken bir hastalık veya değiştirilebilir bir tercih değildir! Eşcinsellik bir varoluş biçimidir! Çocukların cinsel yönelimlerini “değiştirmek” anne babanın görevi olmadığı gibi eşcinsel birey dışında herhangi bir ötekiyi de ilgilendirmez. Eşcinsel çocuklar vardır ve ebeveynlerin yapması gereken tek şey eşcinsel çocuğunu desteklemek ve homofobiye karşı korumak olmalıdır. Bu tarz homofobik yayınların desteklenmesi, basılması ve yayılması; doktor/psikoterapist kimliğin kötüye kullanımıyla, eşcinsellerin örselenmesi, bireyin psikolojik sağlıklılığının elinden alınması ve toplumsal homofobinin beslenmesi demektir. Cinsel yönelim, kimliğimizin bir bileşenidir ve olmadığımız bir varoluşa itilmek ancak danışanın istismarı demektir. Acilen önlenmesi gereken, eşcinsellik gibi doğal bir varoluş biçimi değil, homofobinin kendisidir! Zira LGBTİQ+fobik her tutum, LGBTİQ+ bireylere karşı psikolojik sağlıklılığından temel yaşam haklarına kadar geniş bir yelpazede ciddi bir tehdittir ve suçtur! HAREKETE GEÇİN! Birçok bilimsel psikoloji kitabını da basan Kaknüs Yayınevi editör ve yöneticilerine, yayınladıkları kitabın içeriğinin herhangi bir bilimsel değeri olmadığını ve homofobik tutumlarının ne gibi sonuçlar doğurabileceği hakkında fikir sahibi olmaları gerektiğini hatırlatmak istiyoruz! Kaknüs Yayınevi ve D&R’a sesleniyoruz: İntihara itilen LGBTİQ+’ların faili olmaktan vazgeçin! Homofobinin yaygınlaşmasına çanak tutan Kaknüs Yayınevi ve D&R’ı kınıyor, kitabın basım ve satışını durdurarak, özür içeren bir açıklama yapmalarını bekliyoruz.


NE OLDU? “Anne Babalar için Gençlerde Homoseksüelliği Önleme Rehberi” isimli homofobik ifadeler içeren “sözde kitap” Kaknüs Yayınevi tarafından basılıp, D&R tarafından satışa sunuldu. D&R ve Kaknüs Yayınevi’nin bu tutumu homofobiyi normalleştirip beslemekle kalmıyor, aynı zamanda eşcinselliği patolojik bir olgu ve önlenmesi gereken hastalıklı bir durum olarak konumluyor.


NE DÜŞÜNÜYORUZ? Unutulmamalıdır ki; cinsel yönelim, önlenmesi ya da tedavi edilmesi gereken bir hastalık veya değiştirilebilir bir tercih değildir! Eşcinsellik bir varoluş biçimidir! Çocukların cinsel yönelimlerini “değiştirmek” anne babanın görevi olmadığı gibi eşcinsel birey dışında herhangi bir ötekiyi de ilgilendirmez. Eşcinsel çocuklar vardır ve ebeveynlerin yapması gereken tek şey eşcinsel çocuğunu desteklemek ve homofobiye karşı korumak olmalıdır. Bu tarz homofobik yayınların desteklenmesi, basılması ve yayılması; doktor/psikoterapist kimliğin kötüye kullanımıyla, eşcinsellerin örselenmesi, bireyin psikolojik sağlıklılığının elinden alınması ve toplumsal homofobinin beslenmesi demektir. Cinsel yönelim, kimliğimizin bir bileşenidir ve olmadığımız bir varoluşa itilmek ancak danışanın istismarı demektir. Acilen önlenmesi gereken, eşcinsellik gibi doğal bir varoluş biçimi değil, homofobinin kendisidir! Zira LGBTİQ+fobik her tutum, LGBTİQ+ bireylere karşı psikolojik sağlıklılığından temel yaşam haklarına kadar geniş bir yelpazede ciddi bir tehdittir ve suçtur! 


HAREKETE GEÇİN! Birçok bilimsel psikoloji kitabını da basan Kaknüs Yayınevi editör ve yöneticilerine, yayınladıkları kitabın içeriğinin herhangi bir bilimsel değeri olmadığını ve homofobik tutumlarının ne gibi sonuçlar doğurabileceği hakkında fikir sahibi olmaları gerektiğini hatırlatmak istiyoruz! Kaknüs Yayınevi ve D&R’a sesleniyoruz: İntihara itilen LGBTİQ+’ların faili olmaktan vazgeçin! Homofobinin yaygınlaşmasına çanak tutan Kaknüs Yayınevi ve D&R’ı kınıyor, kitabın basım ve satışını durdurarak, özür içeren bir açıklama yapmalarını bekliyoruz.