Eczanede Cinsiyetçi Uygulama İstemiyoruz!

Haziran 4, 2022 - 15:54
Nisan 1, 2023 - 16:19
 443
Eczanede Cinsiyetçi Uygulama İstemiyoruz!

Eczane Elysium’un satılan cinsel sağlık ürünlerinin herkes için eşit bir şekilde satışa sunulmasını ve bu cinsiyetçi ve çağdışı uygulamaya derhal son vererek özür dilemesini talep ediyoruz!


GÜNCELLEME: Eczane söz konusu köşeyi kaldırdı fakat özür dilemeyi reddetti.

İstanbul’un Bomonti semtinde bulunan Eczane Elysium, eczanede satışa sunduğu cinsel sağlık ürünleri, performans ürünleri ve birtakım kişisel bakım ürünlerini ayrı bir bölümde toplayarak “Güçlü Erkeğin Köşesi” olarak adlandırdı ve erkek müşterilerine özel yönlendirme işaretleri ile bu bölümü ön plana çıkardı. 


İnsan ırkı da dahil olmak üzere dünya üzerinde yaşayan neredeyse bütün canlıların doğumla gelen içgüdüsel bir cinsel hayatı olduğu gerçeğini görmezden gelerek, cinsel hayatı sadece erkeklerin yaşadığı bir tecrübe olarak sunan, kadınların ve LGBTİQ+’ların aktif ve sağlıklı bir cinsel hayat yaşama ve cinsel sağlık ürünlerine erişim hakkını görmezden gelirken bunu sadece “erkeklere” özgü bir durummuş gibi pazarlayan, aktif cinsel hayati olan erkekleri “güçlü erkek” ilan ederek hem erkeğin hegemonyasını besleyen hem de erkekler içinde performans savaşları başlatan cinsiyetçi zihniyetinizi asla kabul etmiyoruz. 

Kadın ve LGBTİQ+’lar toplumda cinsel hayatı olmayan bireyler gibi kabul edilip pasif bir konuma itiliyor, sağlıklı bir cinsel hayat için ihtiyaç duydukları ürünlere erişimleri ise bu tarz toplumsal baskılarla ayıp kabul ediliyor ve kısıtlanıyor. Öte yandan seks yapan erkekleri yücelten ve “güçlü” ilan eden, seks yapmayan ya da aseksüel erkekleri ise güçsüz olarak nitelendiren bu söylemler aktif cinsel hayat ve seks olgusunu sadece erkeğin başarısı için performatif bir araç haline getiriyor. Her alanda erkeğe “güçlü olması” gerektiğini söyleyen, kadın ve LGBTİQ+’lere yönelik cinsel saldırı ve her türlü şiddeti meşrulaştıran ve buna zemin hazırlayan bu ataerkil, cinsiyetçi ve çağdışı zihniyeti kabul etmiyoruz!  


Eczane Elysium’un satılan cinsel sağlık ürünlerinin herkes için eşit bir şekilde satışa sunulmasını ve bu cinsiyetçi ve çağdışı uygulamaya derhal son vererek özür dilemesini talep ediyoruz! Cinsel hayat sadece erkeklere özel bir deneyim değildir. Bizler, aktif cinsel hayatı olan milyonlarca natrans kadın ve LGBTİQ+’lar olarak, hayatımızı istediğimiz şekilde yaşamaya devam edeceğiz ve sağlığa erişim hakkımızın gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz! 

Cinsel hayatlarımızdan çekin elinizi!  

#BoykotEczaneElysium