Başkası Olma Kendin Ol!

Ocak 28, 2021 - 14:00
Mart 23, 2022 - 10:16
 50
Başkası Olma Kendin Ol!

Acun Medya tarafından Aralık 2015'te yayınlanmaya başlanan cinsiyetçi "Böyle Çok Daha Güzelsin" isimli programa karşı tepkiler çığ gibi büyüdü! Acun Medya, reytinglerin istenilen düzeye ulaşamamasını gerekçe göstererek programı yayından kaldırdı. Her ne kadar programın yayından kaldırılmasının tek sebebi düşük reyting olarak yansıtılsa da, izlenme oranlarının bu denli düşük olmasında örgütlü mücadelenin payı büyük! Başta kadınlar olmak üzere program içeriğinden rahatsız olan 25 bini aşkın kişi, kadın bedenlerini erkeklerin malıymış gibi gören programa karşı harekete geçti ve erktolia olarak başlattığımız imza eylemine katıldı. Bireysel tepkilerle başlayan bu süreç eylemimiz sayesinde örgütlü bir mücadeleye dönüştü ve programı izlemeyi reddeden binlerce kişi sayesinde program yayından kaldırıldı! Bizimle beraber tepkisini dile getiren ve cinsiyetçiliğe karşı harekete geçen herkese çok teşekkürler! Sayenizde güçleniyor ve cinsiyetçiliğe karşı mücadelemizde sesimizi daha çok duyuruyoruz!


Yapımcı Acun Medya, “Böyle Çok Daha Güzelsin” adlı bir yarışma programı yayımlamaya başladı. Programa katılan kadınların kıyafetlerine, saçlarının modeline ve hatta fiziksel olarak nasıl görünmeleri gerektiğine eşleri kendi beğenilerine göre karar veriyor ve erkeklerin istekleri doğrultusunda estetik operasyonlar da dahil olmak üzere kadınlar bir dizi çok ciddi değişikliğe maruz kalıyorlar.


Tepeden tırnağa değişmenin tam zamanı! sloganıyla yayın hayatına başlayan "Böyle Çok Daha Güzelsin" adlı program, eşlerini yeterince "güzel" ve "çekici" bulmayan erkekleri mutlu etmek ve eşlerine "yeniden aşık olmalarına" yardımcı olmak amacıyla kadınların mevcut görünüşlerine ve bedenlerine şuursuzca müdahale etmek üzerine kurulu. Bu bakış, "kadının görünüşüyle erkeği memnun etmek" zorunda olduğu sanrısını yeniden ürettiği gibi, uygulamayı bir adım ileri götürerek kadınların bedenlerini kendi maddi çıkarları uğruna yapboz tahtası gibi kullanmakta, kadınlara birey değil, eşyaymış gibi davranmaktadır! Kadınları var oldukları halleriyle kabul edemeyen ve medya tarafından dayatılan güzellik kalıbına sokmaya çalışan eril ve kapitalist zihniyetin, kadını aşağılayarak değiştirmesinin ve kadın bedenini bir erkeğin talepleri doğrultusunda kozmetik ve estetik müdahalelerle "düzeltmeyi" kendine görev edinmesinin insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyoruz. Hiçbir kadının bedeni bir erkeğin kararlarıyla değiştirilemez! Bunun üzerine kurulu bir program açıkça kadınların bedensel bütünlüğünü hiçe saymaktadır! Kadınlar olarak eril zihniyetin kurguladığı imaja, dayattığınız güzellik algısına, fantezilerinizdeki beden ölçülerine uymak zorunda değiliz! Kadın bedenleri kadınların kendi fikirlerini yok sayarak, kararı tamamen bir erkeğe bırakarak şekillendirebileceğiniz nesneler değildir! Reyting malzemeniz hiç değildir!


erktolia ekibi olarak kurgusal olan programlara ve dizilere yönelik eylem yapmama kararımıza rağmen Tv8 kanalında yayınlanan bu programa karşı daha fazla sessiz kalamadık ve bağlantıdaki imza kampanyasını başlatma kararı aldık. Kadın bedeninin bir pazar alanı değil, fiziksel varoluşumuzundan daha fazlasıyla birer birey olduğumuzu TV8 yapımcılarına hatırlatıyoruz. Bizleri seyirlik, kapitalizmin sapkın güzellik normuna uyana kadar yeniden yapılandırılması gereken objeler olarak kurgulayan eril tahakküme karşı çıkıyor, Acun Medya ve TV8'in ellerini bedenlerimizden çekmelerini söylüyoruz! Rtük, Tv8 ve Acun Medya'dan bu cinsiyetçi ve insan onurunu hiçe sayan programı yayından kaldırmalarını talep ediyoruz. Sizler de eylemimize imzanızla destek olabilirsiniz!