İthaki Yayınları Virginia Woolf ile ilgili nefret dolu biyografisini düzeltsin!

Ocak 30, 2021 - 14:00
Mart 22, 2022 - 15:27
 45
İthaki Yayınları Virginia Woolf ile ilgili nefret dolu biyografisini düzeltsin!

GÜNCELLEME İthaki Yayınları, Radikal Kitap'a yaptığı yazılı açıklamada Virginia Woolf kitaplarına basılan biyografilerde kullanılan "maksadını aşan eril dilden ötürü" özür dilemiştir. Bu açıklama ile yetinmeyeceğimizi ve söz konusu biyografilerin yeni basımlarda cinsiyetçi olmayan biyografiler ile değiştirileceğinin sözü verilmediği müddetçe eylemimize devam edeceğimizi buradan İthaki Yayınları'na belirtmek isteriz İthaki Yayınlarının cinsiyetçi Virgina Woolf biyografisine sessiz kalmadık! Başlatmış olduğumuz eylem dışında birçok farklı birey ve örgüt de tepkilerini dile getirdiler. İthaki Yayınları önce bu cinsiyetçi biyografiden dolayı özür diledi, sonrasında da yeni baskılarda biyografi bölümüne yer vermeyeceklerini dile getirdi. Yazmış oldukları diğer biyografilerin de "o işini ayakta da görür" ya da "sütyen kopçasını tek eliyle açabilen ilk insan" gibi cinsiyetçi ifadeler içerdiğini gördük. Dildeki cinsiyetçiliğin hayatımıza nasıl etki ettiğine bir kez daha şahit olduk. Maalesef özürlerinde öz eleştiriden çok savunma ve hatayı kabul etmekten ziyade mağduriyet yaratma çabası vardı. Amacımız İthaki Yayınları'ndaki editörlerin kendi içlerindeki cinsiyetçilikle yüzleşmesi ve hatalarını düzeltmesiydi. İthaki Yayınları ise bu biyografileri düzeltmek yerine tamamen kaldırmayı tercih etti. Cinsiyetçilikle yüzleşmelerini, mağduriyet yerine öz eleştiriye odaklanmalarını ve yapıcı olarak cinsiyetçilikten arınmış biyografiler üretmelerini dilerdik. Biyografiler kaldırılacağı için eylemimizi sonlandırıyoruz. Bizimle birlikte tepkisini dile getiren ve cinsiyetçiliğe karşı harekete geçen herkese çok teşekkürler! Örgütlü mücadelemizin kazanımlarını hep beraber elde ediyoruz! NE OLDU? İthaki Yayınları, Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda adlı kült feminist eserini, Woolf’un akıl hastalığı ve feminizmi ile dalga geçen bir biyografi ile bastı. NE DÜŞÜNÜYORUZ? İthaki, “59 yaşında mezarlığa adım attı”, “bir kaşık suda boğuldu”,“Geri gelir mi? Gelirse gelsin. Kim korkar bakire kurttan” gibi cümlelerle Woolf’u bir yazar olarak küçük düşürmeye çalışmakla kalmamış, feminist yazını da “Paranoyaklığı zaten Shakespeare’in olmayan kız kardeşi üzerine saatlerce konuşmasından belliydi”diyerek küçümsemiş; eril dilin tipik bir örneği haline gelen son derece hadsiz bir biyografi denemesi basmıştır. HAREKEÇE GEÇİN! Edebiyatta kadın düşmanlığının mizah kisvesi altında üretildiği bir ortamda, okuyucular olarak İthaki'den bu çirkin biyografiyi düzeltmelerini talep ediyoruz! İthaki Yayınları'ndan Virginia Woolf ile ilgili bu düşmanlık dolu biyografiyi düzeltmelerini talep etmek için sen de harekete geç, bu bağlantıya tıklayarak bir imza ver!


İthaki Yayınları, Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda adlı kült feminist eserini, Woolf’un akıl hastalığı ve feminizmi ile dalga geçen bir biyografi ile bastı.


İthaki, “59 yaşında mezarlığa adım attı”, “bir kaşık suda boğuldu”,“Geri gelir mi? Gelirse gelsin. Kim korkar bakire kurttan” gibi cümlelerle Woolf’u bir yazar olarak küçük düşürmeye çalışmakla kalmamış, feminist yazını da “Paranoyaklığı zaten Shakespeare’in olmayan kız kardeşi üzerine saatlerce konuşmasından belliydi”diyerek küçümsemiş; eril dilin tipik bir örneği haline gelen son derece hadsiz bir biyografi denemesi basmıştır.


Edebiyatta kadın düşmanlığının mizah kisvesi altında üretildiği bir ortamda, okuyucular olarak İthaki'den bu çirkin biyografiyi düzeltmelerini talep ediyoruz! İthaki Yayınları'ndan Virginia Woolf ile ilgili bu düşmanlık dolu biyografiyi düzeltmelerini talep etmek için sen de harekete geç, bu bağlantıya tıklayarak bir imza ver!