Sözde ve stratejik özür değil, gerçek özür istiyoruz!

Mart 21, 2021 - 14:00
Haziran 1, 2022 - 22:15
 366
Sözde ve stratejik özür değil, gerçek özür istiyoruz!

NE OLDU? Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, kurul toplantısında yaptığı konuşma esnasında kurul üyeleriyle girdiği tartışmada “Göbeğinden konuşmayacaksın. Çıkacaksın, kapalı kapılar arkasında konuşmayacaksın. Öyle bir delikanlı yok zaten, anca karı gibi arkadan konuşurlar.” şeklinde son derece cinsiyetçi ve kadın düşmanı ifadeler kullandı. Bu sözlerine salondan tepki gelmesi ve bir kadın üyenin kürsüye kadar gelerek tepki göstermesi üzerine “Özür diliyorum beyler, oruçluluğuma verin, özür diliyorum.” şeklinde kendince bir özür dile getirdi. Tepkilerin artması üzerine ise ertesi gün bir özür açıklaması daha yaparak içinde bulunduğu zor durumda istemeden dile gelen ifadeler olduğunu belirtti. NE DÜŞÜNÜYORUZ? Fikret Orman’ın bu sözleri, spor camiasının geçmişte de defalarca şahit olduğumuz cinsiyetçi, kadın düşmanı ve vandal tavrının somut ve güncel bir örneğidir. Fikret Orman’ın kadın varoluşunu hakaretleştirerek sözde kalıp davranışlar atayıp, “hakaretin” öznesi olan kadınları yine yok sayarak “beylerden” özür dilemesi ve bizi hiç ilgilendirmeyen dini inancının gereğini bir bahane olarak sunması çok aşina olduğumuz eril zihniyetin en açık örneğidir ve asla kabul edilebilir değildir! “Sözlerim başka yöne çekildi, zor koşullar altında ağzımdan çıktı, kusura bakmayın” demek cinsiyetçi tavrınızla gerçek bir yüzleşme ve özür değildir. Gelen tepkileri yatıştırmak için kullanılan bir stratejidir. Oruç tutmak, sinirli olmak, baskı altında bulunmak gibi bahaneler cinsiyetçilik ve kadın düşmanlığının hiçbir koşulda gerekçesi olamaz! Cinsiyetçilik ve kadın düşmanlığı hiçbir koşul altında normalleştirilemez!  Takımınızın zaferini, öfkenizi kadın kimliğini aşağılayarak yaşamanıza izin vermeyeceğiz! HAREKETE GEÇİN! Fikret Orman’ın sadece kendini ilgilendiren oruç savunmasını da stratejik ve sözde özrünü de kabul etmiyoruz! Fikret Orman’ın söylediği cinsiyetçi sözlerin sorumluluğunu alarak, hiçbir bahane öne sürmeden kadınlardan “gerçekten” özür dilemesini ve Beşiktaş yönetiminin cinsiyetçi ve kadın düşmanı bu beyanla ilgili resmi açıklama yaparak spor camiasındaki cinsiyetçilikle mücadele edeceklerine dair söz vermesini talep ediyoruz! Sözde değil gerçek eylem istiyoruz!


Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, kurul toplantısında yaptığı konuşma esnasında kurul üyeleriyle girdiği tartışmada “Göbeğinden konuşmayacaksın. Çıkacaksın, kapalı kapılar arkasında konuşmayacaksın. Öyle bir delikanlı yok zaten, anca karı gibi arkadan konuşurlar.” şeklinde son derece cinsiyetçi ve kadın düşmanı ifadeler kullandı. Bu sözlerine salondan tepki gelmesi ve bir kadın üyenin kürsüye kadar gelerek tepki göstermesi üzerine “Özür diliyorum beyler, oruçluluğuma verin, özür diliyorum.” şeklinde kendince bir özür dile getirdi. Tepkilerin artması üzerine ise ertesi gün bir özür açıklaması daha yaparak içinde bulunduğu zor durumda istemeden dile gelen ifadeler olduğunu belirtti.


Fikret Orman’ın bu sözleri, spor camiasının geçmişte de defalarca şahit olduğumuz cinsiyetçi, kadın düşmanı ve vandal tavrının somut ve güncel bir örneğidir. Fikret Orman’ın kadın varoluşunu hakaretleştirerek sözde kalıp davranışlar atayıp, “hakaretin” öznesi olan kadınları yine yok sayarak “beylerden” özür dilemesi ve bizi hiç ilgilendirmeyen dini inancının gereğini bir bahane olarak sunması çok aşina olduğumuz eril zihniyetin en açık örneğidir ve asla kabul edilebilir değildir! “Sözlerim başka yöne çekildi, zor koşullar altında ağzımdan çıktı, kusura bakmayın” demek cinsiyetçi tavrınızla gerçek bir yüzleşme ve özür değildir. Gelen tepkileri yatıştırmak için kullanılan bir stratejidir. Oruç tutmak, sinirli olmak, baskı altında bulunmak gibi bahaneler cinsiyetçilik ve kadın düşmanlığının hiçbir koşulda gerekçesi olamaz! Cinsiyetçilik ve kadın düşmanlığı hiçbir koşul altında normalleştirilemez!  Takımınızın zaferini, öfkenizi kadın kimliğini aşağılayarak yaşamanıza izin vermeyeceğiz!


Fikret Orman’ın sadece kendini ilgilendiren oruç savunmasını da stratejik ve sözde özrünü de kabul etmiyoruz! Fikret Orman’ın söylediği cinsiyetçi sözlerin sorumluluğunu alarak, hiçbir bahane öne sürmeden kadınlardan “gerçekten” özür dilemesini ve Beşiktaş yönetiminin cinsiyetçi ve kadın düşmanı bu beyanla ilgili resmi açıklama yaparak spor camiasındaki cinsiyetçilikle mücadele edeceklerine dair söz vermesini talep ediyoruz! Sözde değil gerçek eylem istiyoruz!