Özür dile Fedon!

Mart 22, 2021 - 14:15
Haziran 1, 2022 - 22:14
 380
Özür dile Fedon!

Şarkıcı Fedon, 3 Haziran 2019 tarihinde bir televizyon programında kendisiyle yapılan röportajda “…Kadına çok tokat attım. Ama şimdi elim kalkmaz. Gençlik… Şiddet yok ama öyle kadınlar var ki kesilmeye bile layık, o ayrı.” şeklinde kadın düşmanı ifadelerde bulundu.


Kadınlar olarak, erkekler tarafından her gün her türden şiddete maruz bırakılıyor, en temel hakkımız olan yaşam hakkımızın elimizden alınarak öldürülüyoruz! Var olmak için dahi mücadele ettiğimiz bu koşullarda, Fedon ve diğerlerinin şiddeti normalleştiren, perçinleyen beyanlarına asla göz yummuyoruz! Kadına yönelik şiddeti meşru kılmak ve normalleştirmek için öne sürdüğünüz cinsiyetçi ve eril bahanelerinizi tanımıyoruz! Şiddetin bahanesi olmaz! Fedon’un kadınlara karşı işlenen kasten yaralama ve öldürme suçlarını “haklı” gördüğünü belirten bu söylemi, Türk Ceza Kanunu’nun “Kamu Barışına Karşı Suçlar” bölümü kapsamında suçu övme (TCK 215) ve cinsiyet farklılığına dayanarak halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme ve aşağılama (TCK md 216/2) suçlarını oluşturmaktadır. Suç basın ve yayın yoluyla işlendiği için cezasının yarı oranda arttırılması gerekecektir (TCK md 218).


Fedon’un yaptığı bu kadın düşmanı açıklamalar nedeniyle savcıları konu hakkında gerekeni yapmak üzere hareket geçmeye çağırıyor, Fedon’un bütün kadınlardan derhal özür dilemesini istiyoruz! Herkesi #ÖzürDileFedon etiketiyle harekete geçmeye çağırıyoruz.