Hiciv değil şiddet! Efes'i boykot ediyoruz!

Mart 23, 2021 - 14:15
Haziran 1, 2022 - 22:12
 377
Hiciv değil şiddet! Efes'i boykot ediyoruz!

Güncelleme:

Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu’nun piyasaya sürdüğü bira şişelerinde cinsiyetçi bir tema kullanmasına tepki olarak internette #BoykotEfes etiketiyle başlayan eylemi, bizler de erktolia olarak #HicivDeğilŞiddet etiketi ile büyüttük.

Anadolu Efes grubu, gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaparak kamuoyu hassasiyetine saygı duyduklarını ve özür dileyerek iki ürünün de 2 Eylül 2019 itibari ile üretim ve fabrika çıkışlarını durdurulduğunu açıklamış, böylece eylem taleplerimizi yerine getirmiştir.  

Eyleme katılarak cinsiyetçiliğe karşı harekete geçen herkese binlerce teşekkür! Sayenizde çoğalıyoruz ve cinsiyetçiliğe karşı mücadelede her geçen daha da güçleniyoruz! 

Siz yoksanız bir kişi eksiğiz!

Haber Linki: https://t24.com.tr/haber/anadolu-efes-delikanli-ve-zilli-ismini-verdigi-biralari-icin-ozur-diledi,837696


Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu, kadın ve erkek ikili cinsiyetlerine atıfta bulunarak piyasaya sürdüğü son bira şişelerinde kadınlar için “Zilli Sally”, erkekler için ise “Delikanlı Harry” gibi cinsiyetçi ifade ve görseller kullandı. Üstelik “Delikanlı” biranın alkol oranını %4.8 iken “Zilli” biranın alkol oranı %3.9 olarak piyasaya sürüldü. Kendilerine yöneltilen eleştirilere ise “Hiciv yaptık” şeklinde yanıt verdier.


Anadolu Grubu, “Cinsiyetçilik her zaman tepki alır ve daha çok satarız. Ne de olsa reklamın iyisi kötüsü olmaz” bakışıyla hazırladığı bu viral kampanyayla, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini körüklemektedir. Sözlük anlamı “edepsiz, eli maşalı, şirret kadın” olan zilli, kadınlar için kullanılırken, “dürüst, sözünün eri, namuslu” anlamına gelen delikanlı ise erkekler için kullanılmaktadır. Biz kadınlar, dayattığınız bu cinsiyet rollerini tanımıyor ve sizi daha fazla ürün satmak adına kurduğunuz bu cinsiyetçi dilin sonuçlarıyla derhal yüzleşmek ve gereken sorumluluğu alarak strateji belirlemek zorunda olduğunuzun altını çiziyoruz! Unutulmamalıdır ki; günde en az bir kadının/LGBTİ+ bireyin erkek şiddetiyle öldürüldüğü bir ülkede her cinsiyetçi tavır, tutum ve davranış faildir! Emine Bulut’un, Hande Kader’in ve daha nice kadının öldürüldüğü her cinayette bu fail dili kuran herkes suçludur! Biz kadınlar herhangi bir erkekten daha pasif, narin ya da dayanıksız değiliz! Bilakis, yaptığınız “hicvi” başınıza yıkacak kadar güçlüyüz!


Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması cis kadınlar ve LGBTİQ+’lar için hayati önem taşırken bu fikirleri besleyen ve gücünü ataerkiden alan her türlü tutumu reddediyoruz! Anadolu Grubu cinsiyetçi ürünlerini geri çekene ve özür dileyene kadar Efes’i boykot etmeye çağırıyoruz! Güncelleme: Türkiye’nin en büyük bira markalarından olan Efes’i üreten Anadolu Grubu’nun piyasaya sürdüğü bira şişelerinde cinsiyetçi bir tema kullanmasına tepki olarak internette #BoykotEfes etiketiyle başlayan eylemi, bizler de erktolia olarak #HicivDeğilŞiddet etiketi ile büyüttük. Anadolu Efes grubu, gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaparak kamuoyu hassasiyetine saygı duyduklarını ve özür dileyerek iki ürünün de 2 Eylül 2019 itibari ile üretim ve fabrika çıkışlarını durdurulduğunu açıklamış, böylece eylem taleplerimizi yerine getirmiştir. Eyleme katılarak cinsiyetçiliğe karşı harekete geçen herkese binlerce teşekkür! Sayenizde çoğalıyoruz ve cinsiyetçiliğe karşı mücadelede her geçen daha da güçleniyoruz! Siz yoksanız bir kişi eksiğiz! Anadolu Efes’in açıklaması: