Transfobik Doktor Kayhan Kaya’yı ifşa ediyoruz!

Mart 28, 2021 - 14:15
Haziran 1, 2022 - 21:46
 388
Transfobik Doktor Kayhan Kaya’yı ifşa ediyoruz!

Transfobik Doktor Kayhan Kaya’yı ifşa ediyoruz! Ne Oldu? Dr. Kayhan Kaya bir facebook grubunda yaptığı yorumlarda trans kadınlar için “tıbben erkek”, “evrensel gerçeklerle uyuşmuyor”, “Vücuda açılan herhangi bir delik vajina olarak değerlendirilemez.”, “Kadın nüfus cüzdanı verilmesi yanlış bir olay.” sözleriyle trans kadınları hedef aldı. Ne Düşünüyoruz? Türkiye’de 2875 LGBTİ bireyinin katıldığı bir anket çalışmasının sonuçlarına göre; katılımcıların %7,6’sı sağlık sektöründe ayrımcılığa uğrayacağı endişesiyle tedavi olmadığını ya da geciktirdiğini belirtirken, sağlık personeli tarafından eşcinsel ve/veya trans kimliklerin “tedavi edilmeye çalışıldığını” göstermiştir. Cinsel yönelim ve kimliği nedeniyle sağlık kuruluşlarında ayrımcılığa maruz kaldığını ifade edenler %78,56’sı bu ayrımcılığın doktorlar tarafından olduğunu söylemiştir. İstanbul’da yaşayan trans kadınların sorunlarının incelendiği bir çalışmasının sonuçlarına göreyse sağlık kuruluşlarında dışlanma, görmezden gelme, hizmet vermeyi, tedavi etmeyi reddetme, aşağılanma, hakaret, küfür, cinsel şiddet, sağlık kuruluşundan kovulmak, tehdit, şantaj gibi kötü muamelelere maruz kaldığını göstermektedir. Araştırmaların ortaya koyduğu bu sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda homofobik ve transfobik doktorlar LGBTİ+’ları travmatize etmekte ve sağlık hizmeti almalarının önünde ket oluşturarak toplum sağlığını tehdit etmekte ve tıp etiğini çiğnemektedirler. Harekete Geç Bu gerici, transfobik, çağdışı açıklamaların hiçbir yerde ve özellikle tıp dünyasında yeri olamayacağını söylemek için herkesi harekete geçmeye çağırıyoruz! Dr Kayhan Kaya’yı ifşa ediyor, Türk Tabipler Birliği’ni bu konuda gerekli etik aksiyonu almaya çağırıyoruz. @ttborgtr Dr Kayhan Kaya’yı transfobik söylemlerinden dolayı ifşa ediyor, Türk Tabipler Birliği’ni bu konuda gerekli etik aksiyonu almaya çağırıyoruz. #TransfobikKayhanKaya


Dr. Kayhan Kaya bir facebook grubunda yaptığı yorumlarda trans kadınlar için “tıbben erkek”, “evrensel gerçeklerle uyuşmuyor”, “Vücuda açılan herhangi bir delik vajina olarak değerlendirilemez.”, “Kadın nüfus cüzdanı verilmesi yanlış bir olay.” sözleriyle trans kadınları hedef aldı.


Türkiye’de 2875 LGBTİ bireyinin katıldığı bir anket çalışmasının sonuçlarına göre; katılımcıların %7,6’sı sağlık sektöründe ayrımcılığa uğrayacağı endişesiyle tedavi olmadığını ya da geciktirdiğini belirtirken, sağlık personeli tarafından eşcinsel ve/veya trans kimliklerin “tedavi edilmeye çalışıldığını” göstermiştir. Cinsel yönelim ve kimliği nedeniyle sağlık kuruluşlarında ayrımcılığa maruz kaldığını ifade edenler %78,56’sı bu ayrımcılığın doktorlar tarafından olduğunu söylemiştir. İstanbul’da yaşayan trans kadınların sorunlarının incelendiği bir çalışmasının sonuçlarına göreyse sağlık kuruluşlarında dışlanma, görmezden gelme, hizmet vermeyi, tedavi etmeyi reddetme, aşağılanma, hakaret, küfür, cinsel şiddet, sağlık kuruluşundan kovulmak, tehdit, şantaj gibi kötü muamelelere maruz kaldığını göstermektedir. Araştırmaların ortaya koyduğu bu sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda homofobik ve transfobik doktorlar LGBTİ+’ları travmatize etmekte ve sağlık hizmeti almalarının önünde ket oluşturarak toplum sağlığını tehdit etmekte ve tıp etiğini çiğnemektedirler.


Bu gerici, transfobik, çağdışı açıklamaların hiçbir yerde ve özellikle tıp dünyasında yeri olamayacağını söylemek için herkesi harekete geçmeye çağırıyoruz! Dr Kayhan Kaya’yı ifşa ediyor, Türk Tabipler Birliği’ni bu konuda gerekli etik aksiyonu almaya çağırıyoruz.