Kadınlardan özür dileyin Cem Davran!

Ocak 24, 2021 - 14:00
Haziran 1, 2022 - 22:51
 163
Kadınlardan özür dileyin Cem Davran!

NE OLDU? Oyuncu Cem Davran, Twitter üzerinden “Çocuğu anne büyütür, bırakın kariyer de yaparım triplerini” şeklinde bir tweet attı. NE DÜŞÜNÜYORUZ? HAREKETE GEÇİN! Cem Davran'a çocuk bakımının sadece annelerin görevi olmadığını, ebeveynler arasında bir iş bölümü olduğunu hatırlatmak isteriz. Cem Davran atmış olduğu bu Tweet ile kadınların kariyer yapma ve güçlü olma istemini bir "trip" ve heves olarak yansıtmaktadır. Türkiye'deki kadın istihdamı oranı yüzde 27'dir ve kadınların özgürleşmesi için en gerekli adımlardan biri, ekonomik özgürlüklerine sahip olmalarıdır. Türkiye'de her yıl yüzlerce kadın çalışmak veya boşanmak gibi kendi hayatlarına dair karar almak istediği için öldürülmektedir. Cem Davran bu Tweet'i paylaşırken kadın cinayetlerine bulunan bahanelerden birinin çalışma talebi olduğunu unutmuş gibi görünmektedir. Aynı zamanda Cem Davran'a kendisinin meclisteki "çalışan kadınlar" olan kadın vekiller hakkındaki fikirlerini hatırlatmak isteriz: HAREKETE GEÇIN! Tanınan biri olmak ve sözlerinin toplumda tepki yaratması bir ayrıcalık olduğu kadar büyük de bir sorumluluktur. Cem Davran’ı bu ayrımcı ifadesinden dolayı özür dilemeye davet etmek için hazırladığımız Tweet’i Twitter hesabınızdan paylaşabilirsiniz.


Oyuncu Cem Davran, Twitter üzerinden “Çocuğu anne büyütür, bırakın kariyer de yaparım triplerini” şeklinde bir tweet attı.


Cem Davran'a çocuk bakımının sadece annelerin görevi olmadığını, ebeveynler arasında bir iş bölümü olduğunu hatırlatmak isteriz. Cem Davran atmış olduğu bu Tweet ile kadınların kariyer yapma ve güçlü olma istemini bir "trip" ve heves olarak yansıtmaktadır. Türkiye'deki kadın istihdamı oranı yüzde 27'dir ve kadınların özgürleşmesi için en gerekli adımlardan biri, ekonomik özgürlüklerine sahip olmalarıdır. Türkiye'de her yıl yüzlerce kadın çalışmak veya boşanmak gibi kendi hayatlarına dair karar almak istediği için öldürülmektedir. Cem Davran bu Tweet'i paylaşırken kadın cinayetlerine bulunan bahanelerden birinin çalışma talebi olduğunu unutmuş gibi görünmektedir. Aynı zamanda Cem Davran'a kendisinin meclisteki "çalışan kadınlar" olan kadın vekiller hakkındaki fikirlerini hatırlatmak isteriz:


Tanınan biri olmak ve sözlerinin toplumda tepki yaratması bir ayrıcalık olduğu kadar büyük de bir sorumluluktur. Cem Davran’ı bu ayrımcı ifadesinden dolayı özür dilemeye davet etmek için hazırladığımız Tweet’i Twitter hesabınızdan paylaşabilirsiniz.