Gaziantep Üniversitesi Kız Yurdu Öğrencilerini Destekliyoruz!

Ocak 17, 2021 - 14:00
Şubat 2, 2022 - 16:29
 58
Gaziantep Üniversitesi Kız Yurdu Öğrencilerini Destekliyoruz!

NE OLDU? Gaziantep Üniversitesi KYK Nilüfer-Ümmügülsüm Kız Yurdu, Gaziantep Üniversitesi Kampüsü'nde bulunan binanın depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle Karataş Mahallesi'nde yeni inşa edilen binaya taşındı. Geçtiğimiz yıl açılan ve bu yıl tam kapasite hizmete sunulan kız yurdu, kampüs içinde bulunan eski yurttan daha pahalı olmasına rağmen altyapı ve hizmet eksiklikleri, oda tasarımlarının öğrenci kullanımına uygun olmaması, yurda giriş-çıkış sistemlerinin henüz kurulmamış olması nedeniyle yurtta kalan öğrencilerin güvenliğini ve ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmıştır. Daha da önemlisi, kız yurdunda kalan öğrenciler tramvay yolundaki geçici inşaat nedeniyle okula güvenli bir şekilde gitmekte zorlanmakta ve sık sık sözlü tacize maruz kalmaktadır. Bu gelişmelere daha fazla sessiz kalamayan kız yurdu öğrencileri 5 Ekim Pazartesi günü yurt bahçesinde başlattıkları eylemlerini sosyal medyaya taşıdılar ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'den bina ve çevresinde gerekli düzenlemeleri yapmasını talep ettiler. Nilüfer yurdu öğrencileri olarak dikkate alınmıyoruz @FatmaSahin @ackilic76 @GSBdestek @gaunplatform pic.twitter.com/K4j8Ino24M - Mocococo (@catlakMaymun) October 5, 2015 NE DÜŞÜNÜYORUZ? İstedikleri saatte can güvenliğinden endişe etmeden ve kamusal alanda tacize uğramadan yurda erişim sağlayabilmek ve yurt içinde ve çevresinde her türlü temel ihtiyaçlarını eksiksiz ve güvenli bir şekilde karşılayabilmek yurtta konaklayan bütün öğrencilerin en temel hakkıdır. Bu bağlamda öğrencilerin üniversiteye ve şehrin diğer bölgelerine tacize uğramadan daha güvenli bir şekilde ulaşabilmeleri için toplu taşıma hizmetlerinin yeniden düzenlemesi ve yurdun teknik altyapı sorunlarının ve hizmet eksikliklerinin en kısa sürede giderilmesi gerektiğine inanıyoruz. HAREKETE GEÇİN! Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in kadın dostu bir kent yaratmak ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini ortadan kaldırmak adına birçok projeye destek verdiğini biliyor ve kız öğrencilerin gereksinimlerini karşılayacak gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması yönünde harekete geçeceğine inanıyoruz. Sizler de çağrımıza destek olmak isterseniz bu link üzerinden imza vererek desteğinizi gösterebilirsiniz.


Gaziantep Üniversitesi KYK Nilüfer-Ümmügülsüm Kız Yurdu, Gaziantep Üniversitesi Kampüsü'nde bulunan binanın depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle Karataş Mahallesi'nde yeni inşa edilen binaya taşındı. Geçtiğimiz yıl açılan ve bu yıl tam kapasite hizmete sunulan kız yurdu, kampüs içinde bulunan eski yurttan daha pahalı olmasına rağmen altyapı ve hizmet eksiklikleri, oda tasarımlarının öğrenci kullanımına uygun olmaması, yurda giriş-çıkış sistemlerinin henüz kurulmamış olması nedeniyle yurtta kalan öğrencilerin güvenliğini ve ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmıştır. Daha da önemlisi, kız yurdunda kalan öğrenciler tramvay yolundaki geçici inşaat nedeniyle okula güvenli bir şekilde gitmekte zorlanmakta ve sık sık sözlü tacize maruz kalmaktadır. Bu gelişmelere daha fazla sessiz kalamayan kız yurdu öğrencileri 5 Ekim Pazartesi günü yurt bahçesinde başlattıkları eylemlerini sosyal medyaya taşıdılar ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'den bina ve çevresinde gerekli düzenlemeleri yapmasını talep ettiler. Nilüfer yurdu öğrencileri olarak dikkate alınmıyoruz @FatmaSahin @ackilic76 @GSBdestek @gaunplatform pic.twitter.com/K4j8Ino24M - Mocococo (@catlakMaymun) October 5, 2015

İstedikleri saatte can güvenliğinden endişe etmeden ve kamusal alanda tacize uğramadan yurda erişim sağlayabilmek ve yurt içinde ve çevresinde her türlü temel ihtiyaçlarını eksiksiz ve güvenli bir şekilde karşılayabilmek yurtta konaklayan bütün öğrencilerin en temel hakkıdır. Bu bağlamda öğrencilerin üniversiteye ve şehrin diğer bölgelerine tacize uğramadan daha güvenli bir şekilde ulaşabilmeleri için toplu taşıma hizmetlerinin yeniden düzenlemesi ve yurdun teknik altyapı sorunlarının ve hizmet eksikliklerinin en kısa sürede giderilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in kadın dostu bir kent yaratmak ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini ortadan kaldırmak adına birçok projeye destek verdiğini biliyor ve kız öğrencilerin gereksinimlerini karşılayacak gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması yönünde harekete geçeceğine inanıyoruz. Sizler de çağrımıza destek olmak isterseniz bu link üzerinden imza vererek desteğinizi gösterebilirsiniz.