Kadınları makyaj-giyim-çocuk üçgenine hapseden pazarlama stratejinize itirazımız var!

Mart 13, 2021 - 14:00
Haziran 1, 2022 - 22:23
 306
Kadınları makyaj-giyim-çocuk üçgenine hapseden pazarlama stratejinize itirazımız var!

NE OLDU? Türk Ekonomi Bankası TEB, She Card adını verdiği “sadece kadınlara özel” bir kredi kartını piyasaya sürdü. Reklamında duyurulduğuna göre kartın avantaj sağladığı hizmetler giyim, çocuk giyimi, kozmetik, kuaför, cilt bakımı ve sağlık harcamalarını içeriyor. NE DÜŞÜNÜYORUZ? Kadınları makyaj-giyim-çocuk üçgenine hapseden pazarlama stratejinize itirazımız var! TEB’in kadınlara özel çıkardığı kartın, zihniyet olarak pembe otobüs uygulamalarından bağımsız olmadığını düşünüyoruz. Kadınlara pembe bir kart üretip içeriğini ağırlıklı olarak “güzellik” ürünleriyle doldurmak, kadınlar hakkındaki cinsiyetçi kalıp yargıları yeniden üretiyor! Kişiler cinsiyetlerinden bağımsız olarak kuaföre gider, kozmetik ürünleri kullanır ve çocukları için alışveriş yaparlar. Bu eylemleri tek bir cinsiyetle özdeşleştirmek cinsiyetçiliktir! Neden “kadın kartı”nın hizmetleri arasında araba bakımı, kitap indirimi, teknoloji ürünleri yok? “Erkek kartlarında” olmayan “çocuk giyimi”, neden kadınların sorumluluğu diye soruyoruz! HAREKETE GEÇİN! Kadınların kimseye güzellik borcu olmadığını, çocukların sorumluluğunun sadece kadınlar ait olmadığını hatırlatıyor, Teb’den kartlarında cinsiyetçi olmayan yeni düzenlemeler yapmasını talep ediyoruz


Türk Ekonomi Bankası TEB, She Card adını verdiği “sadece kadınlara özel” bir kredi kartını piyasaya sürdü. Reklamında duyurulduğuna göre kartın avantaj sağladığı hizmetler giyim, çocuk giyimi, kozmetik, kuaför, cilt bakımı ve sağlık harcamalarını içeriyor.


Kadınları makyaj-giyim-çocuk üçgenine hapseden pazarlama stratejinize itirazımız var! TEB’in kadınlara özel çıkardığı kartın, zihniyet olarak pembe otobüs uygulamalarından bağımsız olmadığını düşünüyoruz. Kadınlara pembe bir kart üretip içeriğini ağırlıklı olarak “güzellik” ürünleriyle doldurmak, kadınlar hakkındaki cinsiyetçi kalıp yargıları yeniden üretiyor! Kişiler cinsiyetlerinden bağımsız olarak kuaföre gider, kozmetik ürünleri kullanır ve çocukları için alışveriş yaparlar. Bu eylemleri tek bir cinsiyetle özdeşleştirmek cinsiyetçiliktir! Neden “kadın kartı”nın hizmetleri arasında araba bakımı, kitap indirimi, teknoloji ürünleri yok? “Erkek kartlarında” olmayan “çocuk giyimi”, neden kadınların sorumluluğu diye soruyoruz!


Kadınların kimseye güzellik borcu olmadığını, çocukların sorumluluğunun sadece kadınlar ait olmadığını hatırlatıyor, Teb’den kartlarında cinsiyetçi olmayan yeni düzenlemeler yapmasını talep ediyoruz!