Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ayrımcı sözleri için kadınlardan özür dilesin!

Ocak 19, 2021 - 14:00
Mart 23, 2022 - 11:54
 53
Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ayrımcı sözleri için kadınlardan özür dilesin!

Sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine sözlerinin "mecazi anlam" taşıdığını belirten İbrahim Hacıosmanoğlu kadınlardan önce CNN Türk ekranlarında, ardındansa Trabzonspor Kulübü resmi web sitesi üzerinden yapılan yazılı bir açıklama ile olmak üzere iki defa özür diledi. Her ne kadar yaptığı açıklama hâlâ ayrımcı olduğu için ve cinsiyetçi algının mecaz gibi bir bahanesi olmadığı için özrünü yeterli bulmasak da, sporda cinsiyetçiliğe ve kadın düşmanlığına karşı bir farkındalık uyandırarak Hacıosmanoğlu'nun kadınlardan özür dilemesini sağlamış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Özellikle futbol alanında ortaya çıkan cinsiyetçi söylem ve davranışlara karşı sessiz kalmıyor ve daha fazlasını alabileceğimizi biliyoruz! Eylemimize destek veren ve futboldaki cinsiyetçiliğe tepkisini gösteren 30 bini aşkın kişiye can-ı gönülden teşekkür ederiz! Sayenizde güçleniyor ve cinsiyetçi mücadelede daha da büyüyoruz! Futboldaki cinsiyetçiliğe karşı başlattığımız mücadelenin bitmediğini, henüz önümüzde uzun bir yol olduğunu; Fenerbahçe Spor Kulübü taraftarlarının 25 Ekim günü gerçekleşen derbi öncesi stad dışında gösterdikleri cinsiyetçi ve kadın düşmanı tavrı kınayan ve sorumluları harekete geçmeye çağıran imza kampanyamızın hâlâ sürdüğünü belirtmek istiyoruz.


Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu yaptığı bir basın açıklamasında takımının uğramış olduğu haksızlıkları "Öleceksek de adam gibi öleceğiz. Kadın gibi yaşamayacağız. Bizi kadın gibi yaşatmaya da kimsenin gücü yetmez." sözleri ile tanımladı. Video için tıklayın.


Erkek olmak bir üstünlük olmadığı gibi, kadınlık da asla utanılacak bir kimlik değildir. Kadın gibi yaşamak, sürekli sözel ve fiziksel şiddetle, cinsiyetçi ve ayrımcı zihniyetlerle mücadele ederek yaşamak demektir ve büyük cesaret gerektirmektedir. Bu sebeple futbol dünyasının, bu tür kadın düşmanı söylem ve eylemlerini acilen durdurması ve kadınları aşağılamaya bir an önce son vermesi gerekmektedir.


İbrahim Hacıosmanoğlu'yu ayrımcı sözleri için kadınlardan özür dilemeye çağırıyoruz. Sizler de başlattığımız imza kampanyasına bir imza vererek özür talebinde bulunabilirsiniz. İmza vermek için buraya tıklayabilirsiniz!