Halit Çam hakkında soruşturma başlatılsın ve Gözde Apaydın'dan özür dilesin!

Ocak 15, 2021 - 14:00
Haziran 1, 2022 - 23:00
 38
Halit Çam hakkında soruşturma başlatılsın ve Gözde Apaydın'dan özür dilesin!

İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu, sağlık alanındaki erkek egemenliğine karşı bir eylem başlattı: Kimden gelirse gelsin; cinsiyetçi her söz, her tutum, şiddet bitene kadar önlüklerimize bir parça mor katıyoruz. Mobbing'iniz bitene kadar, halitçamınız gidene kadar ayaktayız! Ayrıca aşağıdaki görsel ile herkes cinsiyetçiliğe karşı harekete geçmeye davet edildi: İstanbul Tabip Odası Kadın Komisyonu'nun eylemini destekliyor, herkesi sağlık alanındaki erkek egemenliğine karşı sosyal medya üzerinden ayağa kalkmaya ve katılmak isteyen herkesi görseldeki faks numarasına yazmaya davet ediyoruz! Twitter ve Facebook üzerinden yapacağınız #HalitçamlarıDevireceğiz paylaşımlarınızla sizler de bu eyleme destek olun, cinsiyetçiliğe karşı harekete geçin! NE OLDU? İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Kliniği’nde, 9 Eylül’de asistan hekim Gözde Apaydın’ın hasta yakını tarafından darp edilmesinin ardından 11 Eylül’de bir iş bırakma eylemi gerçekleştirildi. Kliniğin sorumlu hekimi Prof. Dr. Halit Çam, saldırıya uğrayan Apaydın’a “Zaten evlendiğin zaman kocandan da dayak yiyeceksin. Bunlar olağan şeyler” dedi ve diğer asistanlara da hakaretlerde bulundu. Bunun üzerine asistan hekimler taleplerini sıralayarak süresiz iş bıraktı. NE DÜŞÜNÜYORUZ? Prof. Dr. Halit Çam'ın darpa uğrayan meslektaşları ile dayanışmak yerine bizzat sözlü şiddet uygulamasını kınıyoruz. Sorumlusu olduğu klinikte çalışan tüm hekimlerin güvenliğini tehlikeye atan Çam, Gözde Apaydın'a verdiği "Kocandan dayak yiyeceksin" cevabıyla, erkek şiddetini normalleştirmiş ve şiddet gören bir kadından susmasını talep etmiştir. Ama biz kadınlar, hem işteki hem evdeki erkek şiddetine karşı çıkıyoruz! Biz erktolia olarak, hiç kimsenin erkek şiddetini normalleştirmesine izin vermeyeceğiz! Bir profesörün meslekî iktidarını kötüye kullanarak kadın doktorlara hastalarından da, kocalarından da dayak yiyeceklerini söylemek eril şiddeti yeniden üretmektir. Çam'ın asistanlara yönelik "Sen adam mısın? Ben senin gibileri pazarda mal diye satarım" benzeri hakaretleri de, cinsiyetçi söylem ve şiddet dilini içselleştirdiğini ve uyguladığını gösteriyor. HAREKETE GEÇİN! Hiçbir kadının erkek şiddetinden muaf olamadığı ülkemizde, bir sağlık profesörünün şiddeti böylesine sıradanlaştırması ve kadınları susturmaya çalışması kabul edilemez. Bu yüzden İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nü öğretim üyesi Prof. Dr. Halit Çam hakkında soruşturma başlatmaya çağırıyor ve Çam'ın Dr. Gözde Apaydın'dan kamuoyu huzurunda özür dilemesini talep ediyoruz. Sizler de çağrımıza destek olmak için bu link üzerinden bir imza verebilirsiniz: Halit Çam Gözde Apaydın'dan özür dilesin ve hakkında soruşturma açılsın!


İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Kliniği’nde, 9 Eylül’de asistan hekim Gözde Apaydın’ın hasta yakını tarafından darp edilmesinin ardından 11 Eylül’de bir iş bırakma eylemi gerçekleştirildi. Kliniğin sorumlu hekimi Prof. Dr. Halit Çam, saldırıya uğrayan Apaydın’a “Zaten evlendiğin zaman kocandan da dayak yiyeceksin. Bunlar olağan şeyler” dedi ve diğer asistanlara da hakaretlerde bulundu. Bunun üzerine asistan hekimler taleplerini sıralayarak süresiz iş bıraktı.


Prof. Dr. Halit Çam'ın darpa uğrayan meslektaşları ile dayanışmak yerine bizzat sözlü şiddet uygulamasını kınıyoruz. Sorumlusu olduğu klinikte çalışan tüm hekimlerin güvenliğini tehlikeye atan Çam, Gözde Apaydın'a verdiği "Kocandan dayak yiyeceksin" cevabıyla, erkek şiddetini normalleştirmiş ve şiddet gören bir kadından susmasını talep etmiştir. Ama biz kadınlar, hem işteki hem evdeki erkek şiddetine karşı çıkıyoruz! Biz erktolia olarak, hiç kimsenin erkek şiddetini normalleştirmesine izin vermeyeceğiz! Bir profesörün meslekî iktidarını kötüye kullanarak kadın doktorlara hastalarından da, kocalarından da dayak yiyeceklerini söylemek eril şiddeti yeniden üretmektir. Çam'ın asistanlara yönelik "Sen adam mısın? Ben senin gibileri pazarda mal diye satarım" benzeri hakaretleri de, cinsiyetçi söylem ve şiddet dilini içselleştirdiğini ve uyguladığını gösteriyor.


Hiçbir kadının erkek şiddetinden muaf olamadığı ülkemizde, bir sağlık profesörünün şiddeti böylesine sıradanlaştırması ve kadınları susturmaya çalışması kabul edilemez. Bu yüzden İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nü öğretim üyesi Prof. Dr. Halit Çam hakkında soruşturma başlatmaya çağırıyor ve Çam'ın Dr. Gözde Apaydın'dan kamuoyu huzurunda özür dilemesini talep ediyoruz. Sizler de çağrımıza destek olmak için bu link üzerinden bir imza verebilirsiniz: Halit Çam Gözde Apaydın'dan özür dilesin ve hakkında soruşturma açılsın!