Cinsiyetçi medyaya dur de!

Ekim 22, 2020 - 14:00
Haziran 1, 2022 - 23:10
 51
Cinsiyetçi medyaya dur de!

Cinsiyetçi medyaya dur de! Ne oldu? 23 Haziran günü TBMM 25. Dönem 1. yasama yılı, milletvekillerinin yemin töreni ile başladı. 98 kadın vekil ile Cumhuriyet tarihinde rekor kadın vekil sayısına erişilirken; Posta, Hürriyet, NTV, Habertürk ve CNN Türk gibi basın kuruluşları, kadın vekillerin yeminleri esnasında kullandıkları ifadelerden ziyade, dış görünüşleri ile ilgili haberlere yer verdiler. Ardından bugün, Star Gazetesi yazarı Nuh Albayrak’ın açık şekilde Figen Yüksekdağ’ı “Susturun şu şirreti” başlığı ile hedef gösterdiğine; Habertürk yazarı Nuri Altuntaş’ın ise Meltem Cumbul’un gizlice çekilmiş fotoğraflarını “Onur Yüzüşü – Cumbul üstsüz arkadaşını denizden çıkarken karşıladı” başlığı ile yayınladığına tanık olduk. Bu konu hakkında ne düşünüyoruz? Bu durum, Türkiye basınınızdaki cinsiyetçilik sorununu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Kadın milletvekillerinin basın organları tarafından dış görünüşe indirgenmesine, siyasi duruşları ve icraatlarının hiçe sayılmasına artık tahammülümüz kalmadı! Kadınlar olarak tepkimizi dile getiriyoruz! Harfvolver’dan Sibel Yükler, Melis Uluğ’un da katkısıyla, satirik bir dille “Yemin töreninde erkek vekillerin şıklık yarışını” anlattı! Cinsomedya’dan Elçin Poyraz “Gazetecilerin Cinsiyetçilik Karnesi”ni çıkardı! T24’den Hande Çayır “Meclis’tekiler dâhil, kadınlara sürekli güzel olmayı dayatmaktan vazgeçin” dedi! Sürdürülebilir Yaşam Dergisi Gaia’dan Sezgi Alçiçek tepkisini , “Siyasetin Kıtırı Kadının Çıtırı” diyerek gösterdi! Harekete geçin! Türkiye Gazeteciler Cemiyetini ve Türkiye Gazeteciler Sendikasını bu konuda farkındalık yaratmak için bize destek olmaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz! Sizleri, aşağıdaki butona tıklayarak, Twitter üzerinden #CinsiyetçiMedyayaDurDe etiketi ile medyadaki cinsiyetçiliği protesto ve ifşa etmeye davet ediyoruz. Cinsiyetçiliğe karşı harekete geçin!


23 Haziran günü TBMM 25. Dönem 1. yasama yılı, milletvekillerinin yemin töreni ile başladı. 98 kadın vekil ile Cumhuriyet tarihinde rekor kadın vekil sayısına erişilirken; Posta, Hürriyet, NTV, Habertürk ve CNN Türk gibi basın kuruluşları, kadın vekillerin yeminleri esnasında kullandıkları ifadelerden ziyade, dış görünüşleri ile ilgili haberlere yer verdiler. Ardından bugün, Star Gazetesi yazarı Nuh Albayrak’ın açık şekilde Figen Yüksekdağ’ı “Susturun şu şirreti” başlığı ile hedef gösterdiğine; Habertürk yazarı Nuri Altuntaş’ın ise Meltem Cumbul’un gizlice çekilmiş fotoğraflarını “Onur Yüzüşü – Cumbul üstsüz arkadaşını denizden çıkarken karşıladı” başlığı ile yayınladığına tanık olduk.


Bu durum, Türkiye basınınızdaki cinsiyetçilik sorununu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Kadın milletvekillerinin basın organları tarafından dış görünüşe indirgenmesine, siyasi duruşları ve icraatlarının hiçe sayılmasına artık tahammülümüz kalmadı! Kadınlar olarak tepkimizi dile getiriyoruz! Harfvolver’dan Sibel Yükler, Melis Uluğ’un da katkısıyla, satirik bir dille “Yemin töreninde erkek vekillerin şıklık yarışını” anlattı! Cinsomedya’dan Elçin Poyraz “Gazetecilerin Cinsiyetçilik Karnesi”ni çıkardı! T24’den Hande Çayır “Meclis’tekiler dâhil, kadınlara sürekli güzel olmayı dayatmaktan vazgeçin” dedi! Sürdürülebilir Yaşam Dergisi Gaia’dan Sezgi Alçiçek tepkisini , “Siyasetin Kıtırı Kadının Çıtırı” diyerek gösterdi!


Türkiye Gazeteciler Cemiyetini ve Türkiye Gazeteciler Sendikasını bu konuda farkındalık yaratmak için bize destek olmaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz! Sizleri, aşağıdaki butona tıklayarak, Twitter üzerinden #CinsiyetçiMedyayaDurDe etiketi ile medyadaki cinsiyetçiliği protesto ve ifşa etmeye davet ediyoruz. Cinsiyetçiliğe karşı harekete geçin!