Uyuşmazlık değil şiddet!

Şubat 4, 2021 - 14:00
Mart 22, 2022 - 15:25
 65
Uyuşmazlık değil şiddet!

NE OLDU? Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Türk Hukuk Sisteminde Aile Çocuk Kadın Çalıştayı’nda ailelerin bir arada kalmasını ve “yuvanın kurtulmasını” kadınların can güvenliğinden önemli buldu ve erkek şiddetini “uyuşmazlık” diye adlandırarak önemsizleştirdi. NE DÜŞÜNÜYORUZ? Bozdağ, "Aile içi şiddetin kadınla erkek arasındaki uyuşmazlıklarda devletin bu kadar polisiyle, askeriyle, hakimiyle, psikoloğuyla, sosyal çalışmacısıyla, uzmanıyla bu kadar kadınla erkeğin arasına girmesi ne kadar doğru? Acaba kadınla erkeğin yuvasını kurtarmasına, şiddetin son bulmasına, aile birlikteliğinin daha iyi hale gelmesine mi katkı sağlıyor, yoksa bu uygulamalar kadın ve erkeği bir araya getiremez hale mi getiriyor?" sözleriyle erkek şiddetini basit bir uyuşmazlık gibi sıradanlaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda devletin kadını şiddetten korumak için yapması gerekenleri karı koca arasına girmek olarak tanımlayarak bunun bir insan hakkı ihlali olduğunu reddediyor. Korunmaya çalışılan heretoseksist aile yapısı kadınlar için zindan ve ölüm anlamına gelmeye başlamıştır. Ensest, istismar, cinsel saldırı ve şiddetin bu kadar yaygın olduğu bir coğrafyada, kadınların can güvenliğindense ailenin barışmasına odaklanmak bu kadınları şiddete ve ölüme mahkum etmek anlamına gelir. Devletin birinci görevi vatandaşlarının can güvenliğini sağlamaktır ve bu uğurda elbette polislerini, hukukçularını ve psikologlarını devreye sokmalı, sistematik erkek şiddetini önlemek için çalışmalar yapmalıdır. Zaten pratikte erkeği koruyan, kadının şikayetlerini ciddiye almayarak şiddetin büyümesinin ve cinayetin önünü açan uygulamalar varken, kadınları korumak için hasbelkader sürdürülen çalışmaları "kadınla erkeğin arasına girmek" olarak lanse etmek kadına şiddeti teşviktir. Erkek şiddeti normalleştirilemez, aile içi bir mesele gibi gösterilemez ve yok sayılamaz! Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı bu sözlerini geri alıp yeni bir açıklama yapmaya çağırıyoruz! HAREKETE GEÇİN! Siz de adalet bakanının erkek şiddetini sıradanlaştıran açıklamasına tepki vermek ve devleti kadınların can güvenliğini sağlamaya çağırmak için harekete geçin! Tweet’i gönder butonuna tıklayarak Bekir Bozdağ’a bir Tweet gönderebilirsiniz!


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Türk Hukuk Sisteminde Aile Çocuk Kadın Çalıştayı’nda ailelerin bir arada kalmasını ve “yuvanın kurtulmasını” kadınların can güvenliğinden önemli buldu ve erkek şiddetini “uyuşmazlık” diye adlandırarak önemsizleştirdi.


Bozdağ, "Aile içi şiddetin kadınla erkek arasındaki uyuşmazlıklarda devletin bu kadar polisiyle, askeriyle, hakimiyle, psikoloğuyla, sosyal çalışmacısıyla, uzmanıyla bu kadar kadınla erkeğin arasına girmesi ne kadar doğru? Acaba kadınla erkeğin yuvasını kurtarmasına, şiddetin son bulmasına, aile birlikteliğinin daha iyi hale gelmesine mi katkı sağlıyor, yoksa bu uygulamalar kadın ve erkeği bir araya getiremez hale mi getiriyor?" sözleriyle erkek şiddetini basit bir uyuşmazlık gibi sıradanlaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda devletin kadını şiddetten korumak için yapması gerekenleri karı koca arasına girmek olarak tanımlayarak bunun bir insan hakkı ihlali olduğunu reddediyor. Korunmaya çalışılan heretoseksist aile yapısı kadınlar için zindan ve ölüm anlamına gelmeye başlamıştır. Ensest, istismar, cinsel saldırı ve şiddetin bu kadar yaygın olduğu bir coğrafyada, kadınların can güvenliğindense ailenin barışmasına odaklanmak bu kadınları şiddete ve ölüme mahkum etmek anlamına gelir. Devletin birinci görevi vatandaşlarının can güvenliğini sağlamaktır ve bu uğurda elbette polislerini, hukukçularını ve psikologlarını devreye sokmalı, sistematik erkek şiddetini önlemek için çalışmalar yapmalıdır. Zaten pratikte erkeği koruyan, kadının şikayetlerini ciddiye almayarak şiddetin büyümesinin ve cinayetin önünü açan uygulamalar varken, kadınları korumak için hasbelkader sürdürülen çalışmaları "kadınla erkeğin arasına girmek" olarak lanse etmek kadına şiddeti teşviktir.Erkek şiddeti normalleştirilemez, aile içi bir mesele gibi gösterilemez ve yok sayılamaz! Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı bu sözlerini geri alıp yeni bir açıklama yapmaya çağırıyoruz!


Siz de adalet bakanının erkek şiddetini sıradanlaştıran açıklamasına tepki vermek ve devleti kadınların can güvenliğini sağlamaya çağırmak için harekete geçin! Tweet’i gönder butonuna tıklayarak Bekir Bozdağ’a bir Tweet gönderebilirsiniz!